ideal krem Ürün Görseli

Cilt Renginin Bozulması

cilt renginin bozulması

Deri renklerinin bozulması birçok nedene sahip olabilir. Bazen can sıkıcı ama endişelenecek bir şey yok. Bununla birlikte, bu da daha tehlikeli bir duruma işaret edebilir.

 

 

Deri Renk Değişimi Türleri

Normal cilt pürüzsüz ve renk açısından tekdüzedir. Elbette, güneşe maruz kalmış bölgelerde daha koyu, tansız cilt göreceksiniz ve avuç içi ve tabanı cildin geri kalanından daha açık renktedir. Bununla birlikte, bazen renksiz alanlar ortaya çıkıyor. Görebilirsin:

 

Daha koyu cilt alanları (hiperpigmentasyon) kuru veya pürüzlü olabilir.

Hafif cildin düz yamaları

Yüzdeki kızarık alanlar

Kesikler, çizikler, sivilcelerle yara izi veya başka yaralanmalar sonucu daha açık veya daha koyu kalan alanlar

Cilt Kararma

Cilt koyulaşması veya hiperpigmentasyon birçok nedene sahip olabilir. Tanı, nerede göründüğüne, cilt yüzeyinin neye benzediğine, kaşındırmasına veya ağrılı olup olmadığına ve kişinin diğer koşullarına bağlıdır. Olası nedenler şunlardır:

 

Venous stasis: The term “venous stasis” describes a decrease in blood flow in the veins, usually in the legs. It tends to occur in people with congestive heart failure and may also appear in people with varicose veins. Its effect on the skin is called “stasis dermatitis.” Symptoms and signs include leg swelling, the development of sores and deep ulcers, and a gradual thickening and darkening of the skin. The ankles are a common site for this discoloration. Treatment options include compression hose that may reduce swelling; you can also exercise more and keep your legs elevated when sitting.

karanlık deri yama ile genç kadın Melasma : Melasma yüz cildinin koyulaşmasıdır. Genellikle gebeliğe eşlik eder ve bazen doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda görülür. Koyu tenli genç insanlar ve güneşli iklimlerde yaşayan insanlar da daha yüksek risk altındadır, ancak herkes melazma geliştirebilir. Tedavide güneş koruması ve yumuşak beyazlatıcı kremler bulunur.

Doğum işaretleri : Karanlık derinin ömrü boyunca olan bir yaması bir doğum lekesi olabilir . Kahve leme noktaları, kremanın kahvesi rengidir. Vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler ve genellikle zararsızdırlar. Bununla birlikte, birden fazla kafe au lait lekesi genetik bir problemi gösterebilir ve bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Bu konuda kendinden emin bir şekilde hissederseniz, cilt koyulaşma görünümünü azaltmaya yardımcı olan ürünler var. Bazı öneriler şunları içerir:

 

Clinique Daha İyi Klinik Karanlık Nokta Düzeltici

Clinique Daha İyi Klinik Karanlık Nokta Düzeltici. Bu serum özellikle koyu renkli lekeler içeren alanları iyileştirmek için tasarlanmıştır. Dört hafta içinde bir ila iki gölge farkı ve on iki hafta sonra yüzde 58 iyileşme var. Marie Claire ve İnfluenster’ın kalite ve sonuçları konusunda çılgın olan yorumcularla birlikte, bu reçete yazan güçlü ürünün hayranları var . Glukozamin, salisilik asit, karartma mayası özütü ve C vitamini içerir. Tam boy bir şişe için yaklaşık 145 dolar ödemeyi düşünün.

Shiseido White Lucent MicroTargeting Nokta Düzeltici . Başka bir seçenek popüler Güzellik markası Shiseido’dan geliyor. Yoğun karanlık nokta sıvıları, karanlık alanların genel görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bağımsız bir tüketici araştırmasına göre, kullanıcıların yüzde 73’ü iki hafta kullanımdan sonra karanlık alanlarda azalma yaşadı. Yaklaşık 130 $ maliyeti ve markanın özel Japon makarna çiçekleri ile SakuraRESIST Teknoloji içerir. Bu ürün, Elle, Harpaar’ın Çarşısı ve karanlık noktalar için StyleCaster’ın en iyi ürünleri de dahil olmak üzere çok sayıda güzellik medyasında yer alıyor .

 

 

Cilt Aydınlatması

Daha hafif cilt renk değişikliğinin yaygın nedenleri arasında enfeksiyon ve yaşlanmayı içerir. Bazı cilt aydınlatması türleri iyi anlaşılmamıştır. Işık yamalarının nedenleri şunları içerir:

 

vitiligo etkilenen genç kadın Vitiligo : Vitiligo cildin kademeli olarak aydınlatılmasını içeren bir cilt hastalığıdır. Sadece küçük bir alanı, büyük yamaları veya vücudun çoğunu içerebilir. Tehlikeli değil, renk değişikliği rahatsız edici olabilir. Doktorlar, sebebin bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorlar. Tedavilere steroidler, özel ışıklar ve bağışıklık tepkisini sakinleştiren kremler dahildir.

Tinea versicolor: Bu durum vitiligo’ya benzeyebilir, ancak mantar enfeksiyonundan kaynaklanır . Mantar cildin normal bronzlaşmasını engeller; böylece daha hafif lekeler ortaya çıkar; maya büyüdükçe yamalar birleşebilir ve tinea versicolor’da daha büyük olabilir . Antifungal kremler ve reçeteli anti-fungal haplar bu durumun tedavisinde yardımcı olabilir.

Renk değişiklikleri ile başa çıkmak zor olabilir. Vitiligo gibi ciltte ciddi renk değişikliği olanların çoğu, Winnie Harlow modeli gibi benzersiz ciltlerini kabul etmeyi ve kucaklamayı tercih etmiştir . Bununla birlikte, dikkate alınması gereken tıbbi tedavi seçenekleri ve bunlar gibi ürünler de vardır:

 

Jergens Natural Glow Günlük Nemlendirici

Jergens Natural Glow Günlük Nemlendirici. Işık lekeleri ve düzensizlikler söz konusu olduğunda, sorunu çözmenin birkaç yolu vardır. Cildinizi daha koyu yapabilir, böylece açık renk lekeler daha az göze çarpar veya renksiz bölgelerin karışımı için daha hafif olabilirsiniz. Derinleştirmek için, bu günlük nemlendirici (10 doları aşan) gibi bronzlaştırıcı bir ürün iyi çalışır. Yüz ve vücudun her yerinde doğal görünümlü bir renk oluşturmak için, hidratlayıcı bileşenler, antioksidanlar ve E Vitamini karışımını kullanır. Sadece Allure’un Best In Güzelliklerinden biri değil, aynı zamanda bir Huffington Post gazetesinin kusurlarını kamufle etmekle ilgili bir makalesinde de önerildi .

Taze Şakayık Noktası-Parlaklık Esansını Düzeltme. Cildinizi parlaklaştırmaya odaklanmak isterseniz, güneş ışınlarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilecek sert cilt hafifletici ürünlerden kaçının . Bunun yerine, Fresh gibi bir parfümü aydınlatacak bir krem ​​veya serum seçin. Yaklaşık 70 $ maliyeti ve şakayık, meyan kökü özü ve C vitamini glukozid gibi doğal malzemeler içerir. Bu, kusurların görünümünü aydınlatır, aydınlatır ve azaltır. Aslında, kullanıcıların yüzde 97’si deriyi hafiflettiğini ve daha düzgün bir yüzey oluşturduğunu tespit etti.

Kırmızı Cilt

rosacea’lı kadın

Kırmızı cilt genellikle cilt tahrişine , hasar görmesine veya alerjik bir döküntü belirtisine neden olur . Tahriş edici maddeden uzak durmak ve cildi iyileştirmek genellikle kızarıklığı giderir. Bununla birlikte, kırmızı deri renklerinin bozulmasına neden olan bazı nedenlerin tedavisi daha zordur.

 

Rosacea: Bu yaygın cilt bozukluğu, tenli insanlarda en yaygın olanıdır, ancak herkes bunu geliştirebilir. Rosacea , derin bir kızarma gibi yüzdeki kızarma artışı ile başlar; bazen belirgin kan damarları ve kalınlaşmış, engebeli cilt ile kalıcı kırmızımaya başlar. Tedavi, tetikleyicilerin (örneğin baharatlı gıdalar, belirli losyonlar veya aşırı sıcaklık) kaçınılması, güneş kremi giyilmesi ve hem reçeteli hem de tezgâhta kullanılan ilaçların kullanılmasını önlemeyi içerir. Tetrasiklin veya doksisiklin gibi oral antibiyotikler veya metronidazol gibi topikal antibiyotikler rosaceaya yardımcı olabilir ; Retin A gibi daha güçlü ilaçlar da reçete edilebilir.

Kırmızı Doğal Noktalar : Bazı doğum lekeleri kırmızı veya şarap rengi cildi oluşturur. “Stork ısırıkları” boyunun arkasında soluk kırmızı lekeler. Çocukluk çağında sıklıkla ortadan kaybolurlar, ancak yetişkinlikte de kalabilirler. Alın ve göz kapaklarında benzer işaretler görülebilir; Bunlar genellikle iki yaşına kadar soluyor. Port-wine lekeleri, yanlış şekilde oluşan kan damarlarının neden olduğu kırmızı veya koyu mor izler, ömür boyu sürer. Bazen altta yatan hastalıkları işaretlerler, bu nedenle bir doktorla görüşülmelidirler.

Kızarıklığı vakıf ve kapatıcı tabakalarla örtmek yerine etkili ürünlerle başlayın. Kırmızı cilt ile ilgili aşağıdakileri içeren birçok hedefi vardır:

 

Avene Antihücürleri Fort Relief Konsantre

Avene Anti-Kötüeller Fort Relief Konsantresi. Kırmızı deriyi (genellikle hassasiyet ve iltihaplanma ile karakterizedir) mücadele etmek için birçok yol bulunmasına rağmen, Avene’nin bu ürünü Önleme Dergisi tarafından önerilen yoğun bir tedavidir. Bir tüp için yaklaşık 50 $ maliyeti ve ruscus özü, shea yağı, E vitamini, Dimethicone, Avene Kaplıca Suyu içerir . Bu madde kızarıklığı azaltır, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve nem kaybını önler. Hipoalfajenik ve komedojenik olmadığı için, bu, tüm cilt tipleri için uygundur.

SkinMedica Kızarıklık Giderici CalmPlex. Bu nemlendiricinin yüz kızarıklığını azalttığı kanıtlanmıştır. Sonuçlar iki hafta sonra ortaya çıkmaya başlayabilir, ancak dört ila oniki hafta arasında devam eden kullanımlar daha belirgindir. Yaklaşık 90 $ ‘lık bir fiyat etiketi vardır ve gliserin, 4-etoksibenzaldehit ve vitamin B3 yanı sıra jojoba ve niasinamid (güçlendirmek ve yatıştırmak için) gibi bileşenler içerir. Bu krem ​​altta yatan inflamasyon nedenlerini hedef alır ve hatta hassas ciltler için en iyi ürünlerden biri olma konusunda Allure güzellik ödülü kazanır .

 

Cilt hasarları

Cilt hasarı, çevreleyen cilden daha açık veya daha koyu renk lekelere neden olabilir. Kabarcıklar, yanıklar ve sivilce tümüyle cilt rengini bırakabilir.

 

Yanıklar : Ilk ve bazı hafif dereceli yanıklar iyileştikçe deri renk değişimlerine neden olabilir – ikinci ve üçüncü derece yanıklar genellikle cilt aşılaması gibi daha yoğun terapiye ihtiyaç duyarlar. Antibiyotik merhemleri kullanarak ve bölgeyi temiz tutmak, yanıklığın iyileşmesine ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir; bu da renk değişikliği veya yara izi daha kötü hale getirebilir. Bu alanlar güneşe duyarlı olabilir ve yanıktan sonra 18 aya kadar güneş kremi gerektirecektir. Renk bozulması çoğu zaman kendiliğinden gelişir, ancak yara iyileştikten sonra yarayı kapatmak için bir kamuflaj makyajı kullanabilirsiniz. Lazerle cilt soyma, mikrodermabrazyon veya kimyasal peeling gibi diğer tedaviler cildin normal rengine dönmesine yardımcı olmak için bir seçenek olabilir. Doktorunuz size en iyi seçenek hakkında bilgi verecektir.

Sivilce lekeleri Sivilce Yara İzi : Sivilce cildinizin gözenekleri tıkandığında ortaya çıkar. Sivilce kistlerinin gelişimi de dahil olmak üzere daha şiddetli salgınlar yüz, sırt ve göğüste akne lekelenmesine neden olabilir . Sivilce izi cerrahisi, laser cilt yenileme, dolgu maddeleri, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon veya dermabrazyon, enjeksiyon veya kriyoterapi gibi sivilceleri yönetmek için birkaç seçenek vardır. Doktorunuz herhangi bir sivilce ile baş etmeden önce herhangi bir aktif akne tedavisi görmek isteyecektir.

Güneş Hasarı : Güneşe veya güneş ışınlarına maruz kalmadan güneşe (veya güneşlik kabinine) aşırı maruz kalma, aynı zamanda renksiz ciltlere yol açabilir. Güneş hasarı, ciltte çiller, benekli cilt ve telenjiektaziler veya genişlemiş kan damarlarına neden olabilir. Sık şiddetli güneş yanığı – özellikle 18 yaşından önce – daha yaşlı bir yaşta melanomaya neden olabilir. Korunmasız cilt maruz kalma sonraki yıllarda skuamoz hücre veya bazal hücre kanseri yol açabilir .

Bunlardan bazıları kalıcı izlere neden olabilirken, hasar genellikle azaltılabilir veya kamufle edilebilir. İhtiyacınız olan tek şey etkili ürünler:

 

Kate Somerville D-Scar Scar Azaltıcı Serum

Kate Somerville D-Scar Scar Azaltıcı Serum. İster bir yanık, sivilce yaraları veya güneşin etkileri ile uğraşsanız da, bu sizin rutine eklemeyi düşündüğünüz bir üründür. Daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için düzleştirerek yara görünümünü iyileştirir (eski ve yeni). Klinik bir araştırmada, kullanıcıların yüzde 100’ünde dört hafta sonra yara dokusu ve pürüzsüzlük iyileşme gördü. Sekiz hafta boyunca skar kalınlığının yüzde 31 oranında azaldığını gördü. Bir DS-7 (mikrokapsüllü Peptid) ve botanik ekstraktlar içeren bu serum (yaklaşık 48 $) bol miktarda fanlara sahiptir. Hatta The Fashion Spot’un en iyi yara izi azaltıcı tedavilerin listesini yaptı .

Yumuşatıcı ve Parlatıcı Sıvı Nemlendirici. Hasar gören cilt ile mücadele ediyorsanız, uygun hidrasyon şarttır. Bu nemlendirici sıkıcı ve yorgun bir cilt, kaba veya pürüzlü doku ve kurulukla mücadele eder. Eşsiz formülü (hem serumdan hem de kremden faydalanan bir sıvıdır) bu ürünün öne çıkmasına yardımcı olmuştur. Cildi Goji çilek ve limon balsamı gibi bitki özleri ile enerji veriyor ve Vogue tarafından cilt serumları ile ilgili bir makalede önerildi . Yaklaşık 55 dolarlık bir şişede, daha sağlıklı bir cilt, daha pürüzsüz bir doku ve bol hidrasyon görmeyi bekleyebilirsiniz.

Bir Doktor ne zaman görüleceksin

Renk bozulmaları için profesyonel bakım isteyip istemediğinizi belirlemeye çalışmak zor olabilir, ancak durumunuzdan emin değilseniz tıbbi yardım talep etme yanılmak herzaman daha iyidir.

 

Yanık gibi cilt yaralanmaları meydana geldiğinde bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir; cilt enfeksiyonlarının gelişmesi için bir risk olması nedeniyle, venöz staz gibi diğer koşulların da bir doktor tarafından takip edilmesi gerekir.

Birçok kişi evde akne veya rosacea gibi durumları yönetmeye çalışır. Hafif vakalar evde başarılı bir şekilde ele alınabilir, ancak her iki hastalıktan da orta ve ağır vakalarda doktorların değerlendirilmesi ve bunları iyileştirmek için reçeteli ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilir. Artık renk değişikliği ile uğraşmak ek tıbbi yardım gerektirebilir.

Görünümünde bir değişiklik veya boyut artışı olmadıkça doğum lekeleri tipik olarak çok fazla muameleye ihtiyaç duymayabilir. Vitiligo gibi cildin pigmentindeki diğer yeni değişiklikler sıklıkla değerlendirilmelidir çünkü durumu tedavi edebilecek veya kötüleşmesini önleyen bir tedavi olabilir.

İyi haber; cilt renklerinin çoğunun zararsız, geçici olması ve tedaviye iyi cevap vermesi. Bununla birlikte, derideki herhangi bir değişiklik, özellikle de gitmezse veya rahatsızlığa neden olursa, bir doktora danışılması için bir neden teşkil eder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )